2013 Detailed Schedule
Tuesday August 6 (Qualification Round 1), Room 310. |
||||||||
13:30-15:15 | 13:30-13:45 | Welcome | ||||||
13:45-14:00 | Qualification Levels Introduction | |||||||
(including Naïve Agent solutions) | ||||||||
14:00-14:30 | Q1 Run 1 (including one team introduction) | |||||||
(Beau Rivage, Team Wisc, Akbaba, AngryPKUers) | ||||||||
14:30-14:55 | Symposium Talk 1 | |||||||
Object Representation in Angry Birds Game | ||||||||
Shu Lin, Qinjian Zhang, Haifeng Zhang | ||||||||
14:55-15:15 | Q1 Run 2 | |||||||
(JulyPlayer, Wanderer, s-birds, Hungry Birds) | ||||||||
15:15-15:45 | Posters and Coffee Break | |||||||
15:45-17:45 | 15:45-16:15 | Q1 Run 3 (including one team introduction) | ||||||
(Snipers, Dan, Black Forest Cuckoos, OBJECT-S) | ||||||||
16:15-16:40 | Symposium Talk 2 | |||||||
Combining Qualitative Spatial Representation Utility Function and |
||||||||
Decision Making Under Uncertainty on the Angry Birds Domain | ||||||||
Leonardo A. Ferreira, Guilherme A. Wachs Lopes, Paulo E. Santos | ||||||||
16:40-17:00 | Q1 Run 4 | |||||||
(FEI2, LAMBDAers, Angry-HEX, Luabab) | ||||||||
17:00-17:30 | Q1 Run 5 (including one team introduction) | |||||||
(Angry Concepts, A. Wang, IHSEV, Naïve) | ||||||||
17:30-17:45 | Summary of Q1 including high score presentation | |||||||
Wednesday August 6 (Qualification Round 2), Room 310. |
||||||||
8:30-9:45 | 8:30-9:00 | Q2 Run 1 (including one team introduction) | ||||||
9:00-9:25 | Symposium Talk 3 | |||||||
Qualitative Spatial Representation and Reasoning in Angry Birds: First Results | ||||||||
Peng Zhang | ||||||||
9:25-9:45 | Q2 Run 2 | |||||||
9:45-10:15 | Posters and Coffee Break | |||||||
10:15-12:00 | Q2 Run 3 and 4 (including one team introduction) | |||||||
13:00-14:30 | 13:00-13:25 | Symposium Talk 4 | ||||||
An Empirical Evaluation of Machine Learning | ||||||||
Approaches for Angry Birds | ||||||||
Anjali Narayan-Chen, Liqi Xu, and Jude Shavlik | ||||||||
13:25-13:55 | Q2 Run 5 | |||||||
14:00-14:30 | Q2 Run 6 (including one team introduction) | |||||||
14:30-14:15 | Summary of Q2 and announcement of Finalists | |||||||
Thursday August 8 (Finals), Room 308
|
||||||||
13:00-14:30 | 13:00-13:20 | Welcome and Introductions | ||||||
13:20-13:50 | Quarter Final 1 | |||||||
(Angry-HEX, Beau Rivage, Naïve, IHSEV) | ||||||||
14:00-14:30 | Quarter Final 2 | |||||||
(Luabab, Angry Concepts, Hungry Birds, Team Wisc) | ||||||||
14:50-16:10 | 14:50-15:00 | Introductions | ||||||
15:00-15:30 | Semi Final 1 | |||||||
(Winner QF1 - Second QF2) | ||||||||
15:40-16:10 | Semi Final 2 | |||||||
(Winner QF2 - Second QF1) | ||||||||
16:30-17:45 | 16:30-17:00 | Third place final | ||||||
(Second SF1 - Second SF2) | ||||||||
17:00-17:15 | Introductions | |||||||
17:15-17:45 | GRAND FINAL | |||||||
(Winner SF1 - Winner SF2) |